Christmas

Po více než 3 týdnech jsem zase na internetu. Celkem mě děsí, kolik jsem toho "zmeškala", ale na druhou stranu je fajn připomenout si, jaký to bylo, když jsme neměli Fejsbuk a Plurk a tak.

V půlce prosince mi přijel muž a bylo nám úplně nejlíp. Pak přišlo velký stěhovaní. Mám jednu radu - nikdy si neplánujte stěhování na konec prosince. Nic nestíháte a tak :D
21.12. jsem poprvé spala v novým pokoji. Denně jsme chodili spát po půlnoci a vstávali jsme kolem 6 ráno. Pořád se muselo něco uklízet a vytírat a třídit a dávat dohromady nový nábytek. Plus do toho samozřejmě Vánoce, "výlety" do IKEA, takže jsme byli rádi, když jsme se stihli aspoň trochu najíst.
Letos jsem byla trapná a měla jsem dárky nakoupený i zabalený už někdy 14., což se mi nakonec vyplatilo. A stejně toho stresu bylo dost. Cukroví jsme tradičně neměli, protože to stejně nikdo nejí a psa už 2 roky nemáme :D
Štědrý den byl super. Ráno otec s bratrem vyrazili na lov dárků, protože to nechali na poslední chvíli, takže jsme s Linusem udělali rodině k obědu vinný klobásy, obalili řízky, dochutili bramborový salát a udělali domácí čokoládu.
Židle ještě nemáme XDDD
U stolu jsme se sešli až v půl 8, rychle najíst a šup ke stromečku. Dárky klasika, ale nedostala jsem tradiční ponožky, takže ještě čekám, jestli babička nezklame.
Na Štědrý den mě čekalo mimo jiné překvapení od T-Mobile v podobě dopisu, kde mi přáli krásné Vánoce a přiložili složenku na 1348Kč, které musím zaplatit do 10 dnů. Dík, no.
Po dárkách přišly na řadu klasicky pohádky. Linus koukal na "Byl jednou jeden král" a pořád nemohl pochopit, o čem to vlastně je a co tam furt blbnou se solí :DDD
Nejlepší ale bylo, že jsme v obýváku neměli žádný nábytek, UPC nezapojený, takže jsme koupili nějakou provizorní anténu, na kterou jsme chytli asi 4 programy a leželi jsme na zahradních lehátkách a do toho nám v krbu praskalo dříví.
Nic a televize
Hlavně, že bylo teplo :)
26. jsme ráno odlétali do Holandska. V Eindhovenu byla totální sněhová kalamita, auta jezdily třicítkou, na dálnici se někdo odvázal a jel dokonce snad i 60 km/h. Jeli jsme navštívit L. mamku do Valkenswaardu, což je asi 15km od letiště, ale jelikož nás mamka nemohla vyzvednout, protože jí přestalo jezdit auto, museli jsme jel taxíkem. Pan taxikář si na nás pěkně vydělal - platili jsme 57Euro. Masakr.
Další 3 dny jsme jen jedli a pili a mrzli. Typická vánoční večeře v Holandsku jsou sýrové fondue nebo cokoliv se sýrem. Čím víc sýra, tím líp asi. Uff, ještě že jsem si koupila tu permanentku do posilovny XD
Co se týče dárků, budu se muset sprchovat asi tak 4x denně, abych všechny ty přípravky vypotřebovala do příštích Vánoc.
Taková normální Vánoční tabule v Holandsku
Jinak fakt nepochopim, jak může v tom domě L. mamka existovat - teplota uvnitř byla konstatně 15°C, v pokoji, kde jsme spali, bylo 11°C (místnost s oknem přes 2 stěny, kterým strašně táhlo) a na záchodě bylo dokonce 7°C. Takže jsem si jako nedobrovolný dárek odnesla i zánět močových cest a úžasnou rýmu.

Zjistila jsem pár dost podstatných věcí:

 • Většna Holanďanů nemá vánoční stromek a nepotrpí si na kýče
 • Osobní spotřeba kafe na jednoho člověka se pohybuje kolem 2 litrů denně
 • Hlavní jídlo dne je večeře s tím, že přes den se nejí skoro nic. Ráno trochu pečiva, během dne sem-tam nějaký sendvič nebo něco mini pidi a pak když umíráte kolem 7 večer hlady, konečně přijde mega večeře se spoustou sýra a vína. Naházíte toho do sebe co nejvíc, ať máte zásobu do příští večeře a pak před vás někdo nečekaně postaví dezert a kafe samozřejmě.
 • Všichni si posílají papírová Vánoční blahopřání. Pokud jich někdo nemá aspoň 20, je loser.
 • Už rozumím většině konverzací v holandštině. Respektive vím, o čem se lidi baví, chytám pár slovíček. Měla jsem z toho takovou radost, že jsem to řekla Linusovi, ten to řekl mamce a pak se to rozneslo tak, že na mě už nikdo nepromluvil anglicky. Asi ať procvičuju, nebo co. Takže pokud se mě někdo na něco zeptal, moje nejčastější reakce byla "...eh?". Už ani Linus se neobtěžuje mi něco překládat, pokud si o to přímo neřeknu. Prý jsem holka šikovná a zvládnu to. Díky no.
 • Cizí lidi vás náhodně zastaví v obchodech či na ulici, aby vám popřáli hezký svátky. Je to fajn, ale pro mě dost nezvyk, mám ráda svou neviditelnost v ČR. Včera mě to ale trošku vyděsilo: byli jsme v obchodě, L. mamka mi ukazovala nějaký svetr, že by mi strašně slušel. Jelikož měl růžovou barvu, taktně jsem odmítla. Následovala konverzace o tom, jak mi to zvýrazní oči a že se nemusím bát veselých barev a mé neustálé omílání faktu, že se necítím dobře v barvě, která se od černý liší o víc než 3 odstíny. Kolem nás prošla dost děsivá stará paní, která zaslechla angličtinu a chtěla si se mnou povídat. Nic pro mě, ale tak třeba je to místní zvyk a slušnost - řekla jsem si. Paní mi kladla otázky jako odkud jsem, co dělám v Holandsku, jak dlouho jsem s přítelem, jak vycházím s jeho matkou, jak dlouho tam budu a tak...když se mě začala ptát, jak se jmenuju a kolik mi je let, už mi to bylo dost nepříjemný a hlásek v mé hlavě úporně volal "Máááámíííí, pomóóóóc!!!", takže jsem se omluvila, že už musím jít a rychle šla najít L. Všechno jsem mu řekla a byla jsem odměněna nečekanou reakcí: "Aww, she's so sweet!". O_o
  Už už jsem na scary babku přestala myslet, když mi někdo zaklepal na rameno. Otočím se a babka tam stála vyzubená a 3x po sobě zopakovala "I'm from Romania.". Bože!

Teď jsme konečně u L. doma a jako správní gameři jdem hrát hry. Linus mi nadělil pod stromeček kompletní vydání World of Warcraft, takže mám o zábavu postaráno.
Uííí

A jaké jste měli Vánoce vy? Pište blogy, ať mám co číst, na bloglovinu mám JENOM 497 nepřečtených blogů :DDD

5 comments:

 1. tohle mě vždycky strašně baví číst o jinejch "kulturách" :) mně se to na jednu stranu strašně líbí, že jsou tam ty lidi tak otevření a milí na sebe, na druhou stranu tě chápu, mně by to asi taky po chvilce sralo a chtěla bych bejt neviditelná...XD

  ReplyDelete
 2. já jsem strašně shnilá psát vánoční blog :D ale pobavil mě dárek od T-Mobilu :DD

  ReplyDelete
 3. ano, typicke Holandsko zima a celodenni hlad :D

  ReplyDelete
 4. Ta zima mě překvapila - a zajímalo by mě, jak Holanďani zůstávají ve formě, s takovejma večeřema :D

  ReplyDelete
 5. Mari: no ono je to mily jen do urcity faze, tahle baba to prehanela XD
  EviL: mozna si kompenzuji to, ze vsude jezdi na kole :D

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...