Jak na to: Obočí

Obočí je podle mě nejdůležitější prvek na obličeji. V případě dobře upraveného obočí se dočkáte výrazných očí, orámovaného obličeje a upraveného vzhledu. Zastávám názor, že i když se běžně nemalujete nebo ráno nemáte čas nahodit stíny či řasenku, dokonce pokud máte nějaké ty flíčky či pupínky na obličeji, upravené obočí z vás udělá úplně jiného člověka. Taky si myslím, že i za předpokladu, že máte dokonalou pleť, úžasně vystouplé lícní kosti, precizní linky či kouřové oči a kilometrové řasy, nikdy nebude look úplný, pokud je vaše obočí neupravené.

Jak to ale udělat? Hodně lidí se bojí obočí upravovat, protože to může dopadnout katastrofálně. Pokud se ale budete držet jednoduchých kroků, cesta ke krásnému obočí bude o to snažší.
Pokusím se vám naznačit, jak pěkných oblouků dosáhnout.

TVAR OBOČÍ

Je pravda, že preference každého člověka se liší. Taky každému obličeji sluší něco jiného. Tvar obočí může kompletně změnit váš pohled. Existuje nespočet tvarů obočí. Abyste si snadno vybrali, bude nejjednodušší najít si např. nějaký obrázek známé osobnosti, která má podobný tvar obličeje jako vy a zaměřit se na její tvar obočí. Sami musíte zvážit, jestli se vám její tvar líbí a hodí k obličeji.

Oválný obličejCelebrity: Jessica Alba, Megan Fox, Scarlett Johansson
Co vám bude slušet: Téměř vše. Oválný obličej je považován za ideální. "Klasický" tvar obočí se hodí asi nejlíp.
Příklad


Protáhlý obličej

Celebrity: Sarah Jessica Parker, Liv Tyler, Gwyneth Paltrow
Co vám bude slušet: Rovné obočí, které rozšíří obličej a rozbije dojem příliš protáhlého obličeje.
Příklad


Kulatý obličej

Celebrity: Drew Barrymore, Kirsten Dunst, Mila Kunis
Co vám bude slušet: Tvar, který opticky protáhne kulatý obličej. Doporučuje se hodně zalomené obočí s vysoko položeným obloukem.
Příklad


Hranatý obličej

Celebrity: Jennifer Aniston, Keira Knightley, Demi Moore
Co vám bude slušet: Silné či ostré obočí, které odvede pozornost od výrazné čelisti. Nebo kulaté a zahnuté obočí, které zjemní ostré kontury ve spodní části tváře.
Příklad

Trojúhelníkový obličej

Celebrity: Christina Ricci, Reese Witherspoon, Katie Holmes
Co vám bude slušet: Kulaté obočí s jemným zalomením a nízkým vrcholem - tak, aby spolu se špičatou bradou tvořilo tvar srdce. Pokud máte obličej kratší, je možné vytvarovat obočí tak, aby se více zalamovalo (výš položený vrchol) a tím obličej opticky protáhlo.
Příklad

KAM S NÍM?

Existuje na to jednoduchý trik, se kterým vytvoříte "klasický" tvar obočí. Budete potřebovat nějaké ukazovátko - např. tenký štětec nebo tužku, pravítko, cokoliv; a potom nějakou tužku na oči/obočí - zkrátka něco, čím si naznačíte základní body. Měří se od strany nosu. Tady je obrázek pro ilustraci:
 1. Linka nos-vnitřní koutek oka-obočí. Místo, kde by mělo obočí začínat. Důležitá poznámka - vzdáleností obočí můžete ovlivnit vzhled očí. Pokud máte oči dál od sebe nebo máte široký nos, nevytrhávejte obočí tolik, nechte si obočí blíž k sobě (viz. obrázek). Opačně bych to ale nedělala. Vypadá to hodně komicky a rozšiřuje to nos!
 2. Linka nos-zornice-obočí. Znázorňuje polohu nejvyššího bodu - tam, kde se obočí zalamuje. Tento bod je opravdu jen pro určitý typ obočí a tvar obličeje. Při umístění nejvyššího bodu se spíš řiďte obrázky nahoře (podle typu obličeje).
 3. Linka nos-vnější koutek oka-obočí. Místo, kde by mělo obočí končit. Jak vidíte, mně tam opravdu nekončí. Zaprvé mi tam už obočí tolik neroste a zadruhé to vypadá nepřirozeně vzhledem k mému tvaru  a velikosti očí. Avšak pamatujte si, že dál než za tuhle linku by obočí jít nemělo.
JAK VYTRHÁVAT?
 • Zbavte pleť všech nečistot. Ujistěte se, že vaše pinzeta je vydesinfikovaná a ostrá!
 • Na obočí naneste hydratační krém, aby se pokožka změkčila a trhání tolik nebolelo. Naneste silnou vrstvu a nechte na obočí pár minut. Poté setřete ubrouskem.
 • Rozmyslete si, jak chcete, aby vaše obočí vypadalo. NESNAŽTE SE RADIKÁLNĚ MĚNIT PŘIROZENÝ TVAR VAŠEHO OBOČÍ! Stěžejní body můžete naznačit např. tužkou na oči, můžete si klidně černou tužkou namalovat tvar, kterého chcete dosáhnout a všechny chloupky, které rostou mimo "šablonu", vytrhat. Dají se sehnat i plastové šablonky, které stačí přiložit, vymalovat výraznou barvou a vše okolo vytrhat. Spíš bych se ale řídila vlastním tvarem obočí.
 • Nepoužívejte zvětšovací zrcátko! Naděláte víc škody, než byste si přáli. Snažte se sehnat co největší zrcadlo, ve kterém uvidíte celý svůj obličej. Nezapomeňte na dobré osvětlení.
 • Pomocí kartáčku na obočí či řasy (stačí umytý kartáček od staré řasenky - s klasickými štětinami, nic gumového či plastového) vyčešte chloupky směrem nahoru. Trhejte chloupky PO směru růstu, jeden po druhém, v místech mimo vyznačenou linii.
 • Snažte se nevytrhávat nad obočím. Pokud fakt musíte, tak jedině chloupky, které rostou úplně nelogicky mimo.
 • Uvědomte si, kdy přestat! Pokud to s trháním přeženete, nedá se nic dělat, ale nesnažte se to urputně vyrovnat na druhém oblouku. Mohli byste skončit tak, že dorovnáváte, dorovnáváte a pak už nemáte co dorovnávat, protože máte nad očima tři chlupy.
 • Při vytrhávání JEMNĚ napněte kůži prsty - směrem nahoru a ven. To abyste předešli nepříjemnému štípnutí pinzetou.
 • Vytrhávejte nejdřív chloupky tak, abyste obočí dali nějaký tvar a oba obloučky byly co nejvíc souměrné. Pak až si můžete vzít zvětšovací zrcátko a vytrhat skoro neviditelné chloupky okolo. Hlavně se ale nesnažte už nic trhat kolem linie obočí, i když si budete myslet, že tam vidíte nedokonalost. Není tam. To dělá to zvětšovací zrcadlo :D
 • Pokud máte hodně dlouhé chloupky, můžete je i stříhat! Budete potřebovat (opět vydesindikované) nůžky (malé, třeba na nehty) a kartáček na obočí. Chloupky vyčešte směrem nahoru a všechny, které hodně vyčnívají, zastřihněte.
 • Po celém procesu naneste na pokožku kolem obočí opět hydratační krém nebo gel s obsahem aloe vera, aby se zabránilo podráždění. Hlavně se vyhněte kontaktu alkoholu s pokožkou.
JAK DOMALOVAT?

Existuje pár způsobů, jak obočí upravit do finální podoby.

Tužka na obočí - podle mě vypadá (zvlášť na jemném, tenkém a světlém obočí) nepřirozeně a je těžší naučit se s ní manipulovat tak, aby obočí nevypadalo nakresleně. Pokud zvolíte tento způsob, snažte se kreslit jednotlivé chloupky, ne jednolitou linku. Na druhou stranu je tužka ideálním pomocníkem při vyplňování mezer v obočí (tam, kde chloupky nerostou tak hustě nebo pokud máte v obočí jizvu). I zde platí pravidlo - kreslit jednotlivé chloupky pro co nepřirozenější vzhled.
Pokud máte přirozeně husté obočí, buďte za něj rádi!

Stín na oči/obočí a štěteček - ideální pro super-přirozené líčení. Štěteček zvolte tenký, nejlépe šikmo seseknutý (tzv. angled brush - např. zde). Měl by mít tužší štětiny - zkrátka být pevnější, aby se tolik neohýbal a bylo snažší s ním pracovat. Doporučuju stětec z H&M - myslím, že je určen na kouřové líčení - je oboustranný, na jedné straně seseknutý, na druhé kulatý s tuhými štětinami - stojí asi 99kč.
Jako stín můžete použít jakýkoliv hnědý na oči, nebo si koupit stíny určené přímo na obočí. e.l.f. cosmetics vyrábí přímo duo, kde najdete vosk a stín. Já osobně používám Laura Mercier brow duo anebo duo na obočí od essence, kde byl i štěteček (absolutně nepoužitelný) a šablonky (pokud po nich někdo z vás touží). Hlavně si pamatujte, že stíny musí být matné!
Obočí malujte jemnými krátkými tahy směrem nahoru a ven. Barva by měla jít do ztracena - jak ve vnější části, tak u kořene nosu.
Přeženete-li to s množstvím stínu, stačí použít čistý kartáček od řasenky a obočí pročesat.

Gel na obočí - klasický průhledný dokáže zkrotit a zafixovat neposedné obočí. Pokud máte krásně plné obočí nebo jste vyplnili prázdná místa tužkou, nechcete používat stíny a přesto toužíte po trošce barvy a textury, můžete použít i lehce barevný gel na obočí (např. od firmy M.A.C - zde - doporučuju předem vyzkoušet, na můj vkus dělal obočí až moc lesklé, což ale někdo preferuje).
Místo gelu mimochodem ale stačí přestříkat kartáček od řasenky jemně lakem na vlasy a obočí lehce pročesat.

Nejdůležitější věc - zvolit správně barvu! Obočí by mělo být maximálně o 2 odstíny tmavší či světlejší (radši světlejší) než barva vašich vlasů! Pokud jste tmavovláska přebarvená na platinovou blond, je důležité přizpůsobit tomu i barvu obočí! Zajděte si do salonu a obočí si nechte lehce zesvětlit. Blond vlasy a černé obočí dohromady fakt nejsou cool! Ani v případě, že máte černé vlasy, nepoužívejte černý stín nebo tužku k dobarvení obočí. Prosím! Fakt to není nic hezkého. Tmavě hnědá vypadá vždycky líp.

Aby to tady nebylo tak vážné, ukážu vám odstrašující případ a zároveň důkaz, že i když máte to nejtenčí obočí a dostatek trpělivosti, můžete se těšit z obočí, které přitahuje pozornost svou krásou, ne tím, že až nápadně připomínáte Marilyna Mansona :D


Rozdíl cca 5-6 let :D Ne že by mi to trvalo tak dlouho, ale je vidět, jaký jsem měla v 17 preference.


Snažila jsem se shrnout všechny problémy a odpovědět na nejčastější dotazy ohledně úpravy obočí. Vážně doufám, že tenhle návod někomu pomůže a pokud jsem na něco zapomněla nebo máte specifickou otázku, můžete se zeptat v komentářích. A jestli jste přečetli článek celý, klobouk dolů :D

Pro ilustraci tvarů obličeje jsem použila obrázky ze stránky www.channel4.com, příklady tvarů obočí jsou z www.eyebrowz.com. Na zbytek fotek mám copyright já. ;)

17 comments:

 1. Super, moc díky za detailní popis :) Já mám bohužel problém, že mám jedno obočí výš než druhé, tak si na to teď někdy udělám čas a pokusím se s tím něco udělat :D Marietka

  ReplyDelete
 2. typíí..:D to je dlouhé! se nedivím,žes to psala tak dlouho! si to asi vytisknu a přečtu cestou z práce :D

  ReplyDelete
 3. Paráda, teď jsem vstala, tak mam ještě zalepené oči a nevidím na to, ale odpoledne přečtu! :)

  ReplyDelete
 4. Tyjo, sis s tím vážně dala práci, tak snad bude víc hezkých obočí na světě teď :))

  ReplyDelete
 5. vynikajúci prehľad, aj keď tvar obočia podľa tvaru tváre - neviem, je to často spomínaná metóda,len sa s ňou neviem stotožniť. Mám okrúhlu tvár a zalomiť si obočie spôsobom ako je odporúčaný, vyzerám ako klaun, v lepšom prípade ako prísna učiteľka. Tvar obočia by mal prirodzene nasledovať prirodzený rast a keď tak snažiť sa ho dotvarovať do mierne zalomeného na konci zúženého krídla :)Ale nie som odborník, takže toto je iba môj subjektívny názor :)

  ReplyDelete
 6. Super, super! Však si pamatuješ, jak jsem si stěžovala na plurku :D

  Koupila jsem si ten gel s kartáčkem na obočí, jak jsi mi doporučila a paráda, fakt jsem si dokázala vykouzlit ty obloučky, co jsem vždycky chtěla a konečně moje obočí, vypadá jako obočí. Musim se na něj pořád koukat do zrcadla:D

  ReplyDelete
 7. úplně přesně :) fakt mě štve, že žádný nemám no XDDDDDDDDDDD

  ReplyDelete
 8. Diky moc, jsem rada, ze se vam clanek libi a snad i nekomu pomuze.
  Desti: to jsem strasne rada! <3
  Monica: dekuju! Je jasne, ze uplne presne se to delat neda, taky v clanku nekde pisu, ze by se clovek nemel snazit radikalne menit prirozeny tvar oboci. Ty rady v prvni casti clanku byly pro opravdu uplne zacatecniky a hlavne pro lidi, kteri nemaji ani poneti o tom, jak na to. Clovek samozrejme musi brat ohled sam na sebe - navod nahore byl spis priklad toho, ze jde zmenit celkovy pohled a vzhled tvare ;) ale dekuju moc za nazor, ja s tebou naprosto souhlasim :)

  nat: vzdyt mas krasny oboci! nebo ho aspon umis nafejkovat tak, ze to vypada prirozene :D

  ReplyDelete
 9. Výbornej článek, fakt... :) Příště si to zkusím s těma třema pomocnejma linkama ;)
  Puff.

  ReplyDelete
 10. Super, nikdy jsem to moc neřešila, ale dneska jsem si vytrhala obočí podle tvého postupu a rad a mám z toho dobrý pocit:)
  Jen mám problém s tím, aby se mi to povedlo stejně na obou stranách:)

  Děkuju:)

  ReplyDelete
 11. Dekuju vsem jeste jednou ;)

  Pajak: Z toho si ale vubec nic nedelej, ani profesionalum se to proste nepovede dokonale stejne, takze my, obycejni smrtelnici, se musime naucit nesoumernost malicko ignorovat :D

  ReplyDelete
 12. no a jelikoz jsem leva jak savle, pockam si az se nam Adelka vrati a sverim se ji do "rukou":)
  nee delam si legraci, ale kdybys chtela na me demonstrovat tak budu rada:)

  ReplyDelete
 13. velmi dobre spracovane:)

  www.mysweetstrawberries.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. Adélko, ty jsi génius! Konečně nebudu vypadat jako Brežněv, ale jako člověk :D

  ReplyDelete
 15. Perfektní návod Adélko, děkuji :-) bude se hodit. I moje malá dcerka se chce líbit a občas si ode mě půjčuje make-up a řasenku :-) prozatím jí v tom nebráním. Já osobně mám permanentní make-up obočí kvůli hormonální léčbě a naštěstí se povedlo vše jak mělo... ale ten strach z toho.. i z bolesti (zbytečně)

  ReplyDelete
 16. A ještě jedna rada,máte-li šikovnou kosmetičku,udělá to za vás!:-)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...