Malta 2013

Zpátky v realitě.
Konečně jsem protřídila fotky, takže dneska to bude dost picture-heavy.

Moje první dovolená u moře bez rodičů. Věřili byste tomu? V 25 letech. Pff.

1.6.

Na Maltu jsme dorazili v sobotu kolem poledne. Po výstupu z letadla jsem čekala pěstí do obličeje v podobě horkého vzduchu a prudkého slunce, nic takovýho se ale nekonalo. Představte si, že PRŠELO! Sice jenom trochu, ale vzhledem k tomu, že červen na Maltě je v drtivé většině absolutně bez srážek, trochu nás to zaskočilo.

Na letišti si nás vyzvedl shuttle bus a už jsme se vezli směr Mellieha.
Cesta trvala asi hodinu, takže jsme se brzo objevili před hotelem Pergola.
Protože jsme před sebou měli ještě půl dne, rozhodli jsme se obhlídnout pláž. Foukal dost studený vítr a místy trochu poprchávalo, ale aspoň se dalo chodit dýl než půl hodiny :D
Nechtělo se nám chodit po silnici, takže jsme objevili úžasnou stezku s milionem schodů, které byly obklopeny zelení. Mellieha je malé městečko postavené na vysokých skalách, takže se člověk dost našlape. Občas vám ale vyrazí dech, když vidíte, jak si lidi s místními podmínkami dokázali poradit.
Na pláži jsme objevili milion malých obchůdků, kde jsme chtěli nakoupit první suvenýry. Asi se nebudete divit, když vám řeknu, že jsem v hotelu nechala společné peníze, takže jsme odešli s prázdnou, že ne? To jsem celá já.
Po příchodu do hotelu jsme se rozhodli ho trochu prozkoumat. Byl to úžasnej hotel. 3 bazény, 3 výtahy (každý jezdil úplně jinam), 7 pater, bar vytesaný ve skále a spousta krásných prostor.
Už se nám nechtělo nikam chodit, tak jsme si zaplatili večeři v hotelu (měli jsme bed&breakfast).
Mimochodem - snídaně v hotelu mi chybí jako sůl! Hlavně jejich porridge a čerstvý ananasový džus!
Z hotelové restaurace vedla chodba přímo k vnitřnímu bazénu s vířivkou. Na dveřích byla cedule, že se bazén zavírá v 8 večer, ale už bylo 10 a dveře byly otevřené. Nechtěli jsme riskovat, že nás tam někdo zavře, tak jsem se byla zeptat na recepci.
"Já vím, že se bazén zavírá v 8, ale všimla jsem si, že je otevřený."
"Jéé, já jsem ho zapomněl zamknout, díky za upozornění."
"A nemohl byste zapomenout ještě tak na čtvrt hodinky dýl? Rádi bysme si rychle zaplavali."
"Tak jo, ale bude to naše tajemství!"
mrknul na mě recepční.

Výhled z balkonu, bazén č.1

Bazén č.2, u kterého byl cave bar; kostel, moře

Schody vedoucí k hlavnímu hotelovému vchodu
Pobřeží v Mellieha Bay
2.6.

Procházka městem. Podívali jsme se ke kostelu, obešli místní obchůdky a našli jsme super stezku mimo silnici, která podlě mě vedla až dolů k pláži. Omyl. Šli jsme asi 15 minut až jsme došli k jakési farmě, kde bylo úplně mrtvo. Jen rezavý náklaďák, svazky staré cibule visící z chátrající střechy rozpadlého domu, všude mouchy, dusivé vedro a prach. Strašně mi to připomínalo původní Texaský masakr motorovou pilou. Radši jsme to hodně rychle přešli. Bohužel tady stezka končila a my jsme se ocitli na úpatí skály, pod níž byly pole brambor a rajčat. Musíme zpátky! V tu chvíli se přes cestu rozestavěli 3 mohutní slintající psi a štěkali s tím, že tudy jako neprojdeme. Jinudy to ale nešlo! Přitiskli jsme se s Linusem k sobě a hodně rozvážně jsme skrz smečku prošli. Psi nás následovali, ale jen štěkali. V tu chvíli se k nim přidal další pes a ohnal se Linusovi po noze. Mně se zatemnilo před očima a ani nevím jak, ocitli jsme se zase před kostelem, kde si Linus ošetřoval ránu. Naštěstí měl L. dlouhé kalhoty a kousnutí nešlo skrz, ale doteď tam má celkem velkou modřinu. Docela horor na to, že tohle byl náš první den.Rozhodli jsme se to hodit za hlavu a nekazit si dovolenou, takže jsme ještě prošli hlavní ulici a už byl čas na večeři. O restaurace nebylo nouze a nám se zalíbil podnik nesoucí název Badass Burgers. Můžu vám říct, že jsem v životě nejedla lepší burger, přísahám! Mám chuť si zaletět na Maltu jen kvůli němu :D

šnečci!

The Forestor v Badass Burgers

Silnice v Mellieze

Linus měl trochu problém s vchody :D

Kus kostela a náš hotel v pozadí

3.6.

V pondělí se udělalo naprosto nádherně a my jsme měli v plánu podívat se do Valletty, hlavního města Malty. Cesta autobusem trvala něco přes hodinu (jen 2.50 euro za celodenní jízdenku!), problém byl, že ten bus byl jedna velká mrazírna. Klimatizace jela na plný pecky a já jsem na sobě měla sukni a tílko. Samozřejmě jsem zbytek pobytu prokašlala, že jo :D
Valletta je nádherné opevněné město ležící na poloostrově Sciberras. Autobus nás dovezl k nádraží, kde se nachází kašna Tritonů a City Gate, neboli městská brána. Odsud vede dlouhá třída až k okraji poloostrova, kde stojí pevnost Fort St. Elmo. Tahle ulice, nesoucí název Rebublic Street, protíná město přesně v polovině a nachází se zde hlavní památky města a spousta obchodních řetězců, pouličních prodejců a kaváren. A taky lidí. Davy nebyly tak obrovský jak jsem čekala, ale na můj vkus tam bylo lidí až moc.
Od pevnosti jsme se prošli po okraji města až k zahradám Upper Barracca Gardens, které vypadaly mezi všemi těmi pískovcovými budovami jako oáza. Nádherná příroda všude kolem a krásná kavárna s výhledem na přístav.
Mail rodičům, aby věděli, že nejsem mrtvá a jelo se zpátky do hotelu, kde jsme si dali večeři a pár bazénů.

Kašna Tritonů
Ulice ve Vallettě
Řetízek se jménem za 2 minuty! Fascinující!

PřístavUpper Barracca Gardens

Ještěrka! <3

čau, Tomáši!
 4.6.

Jěště jsme nebyli unavení a energie bylo na rozdávání, takže jsme se rozhodli, že se vydáme na túru. Od hotelu jsme sešli stezkou až dolů k moři, prošli se po pobřeží a pak jsme vyšlapali protikopec až jsme se dostali k Red Tower. Nevěděli jsme, co nás čeká, ale věž jsme viděli jako malou červenou tečku z hotelového balkonu a řekli jsme si, že to bude náš cíl. Ten den pražilo slunce neskutečným způsobem, bylo 35°C a litry vody nás nestíhaly osvěžit. Po úmorných 3 hodinách jsme to dokázali! Odměnou nám ale byl nádherný výhled na Mellieha Bay a viděli jsme oceán na 3 světových stranách. Byli jsme ale tak utahaní a asi jsme měli oba zaděláno na pěknej úpal, takže když jsme viděli přijíždějící autobus, sebrali jsme poslední zbytky energie a běželi na zastávku. 
Tohle měl být odpočinkový den. Po večeři jsme usnuli jak mimina :D

(fotky z mobilu)
Red Tower, dali jsme to!
Vidíte tam vzadu ten kostel? Tam někde je náš hotel :D
Odměna. Mátový Cornetto - nejlepší! <3

5.6.

Ve středu nás čekal výlet na Gozo, menší ostrov hned vedle Malty. Autobusem jsme vyrazili do nedalekého přístavu Cirkewwa, odkud nás trajekt dovezl až na Gozo, konkrétně do přístavu Mgarr.
Odsud autobusy odjíždí do hlavního města Victoria pokaždé, když dorazí trajekt. To jsem ale netušila a dala jsem na rady známých, podle kterých autobusy jezdí "každou chvíli" (to je taky konkrétní pojem, co? :D)
Takže nakoupit pití, mrknout do mapy a autobus byl fuč, další až za hodinu a půl. Takže jsme si vzali předraženýho taxíka a už jsme byli ve Victorii, odkud jezdí autobusy do všech významných míst na ostrově. Měli jsme asi 40 minut, tak jsme se rozhodli projít se po městě. Musím říct, že mě Victoria jako město moc neuchvátila. Najdete tam samé pouliční trhy se suvenýry, kde si vás prodejci přetahují jako kus hadru. Jediné, co stojí za zmínku, je Citadela, kde se nachází přírodovědné muzeum a stará věznice s graffiti tehdejších vězňů.
Náš cíl byl ale úplně jiný - Dwejra. Místo na západním pobřeží ostrova, kde se nachází 3 úžasné přírodní úkazy. Prvním z nich je Inland sea, neboli vnitrozemské moře, které je od oceánu rozděleno pásem útesů s přirozeným otvorem ve skále. Kousek odtud jsme viděli i Fungus Rock, což je ostrůvek vzdálený asi 30 metrů od Goza. Na něm kdysi dávno rostla jakási rostlina, jíž místní považovali za houbu a která měla hojivé účinky. Týhle rostlině se právě dařilo jen na tomhle ostrůvku.
Největším lákadlem ale bylo Azur Window, skalní brána na pobřeží ostrova. Takovou nádheru jsem dlouho neviděla. Všude mohutné a ostré skály, malá "jezírka" plná mořské soli a úžasný výhled. 

Jo a vsuvka - po příjezdu domů jsem se začala koukat na Game of Thrones (konečně!) a první díl, kdy se Daenerys vdává, se odehrává přímo u Azur window! HELE!

Paluba trajektu

Přístav Mgarr, Gozo

Citadel ve Victorii, Gozo

Inland sea, Dwejra

Azur Window


Juchůůů!

žabky

My a Azur window

Sůl

Na trůnu

s mým <3
6.6.

Odpočinkový den, který jsme strávili u bazénu s dobrou knížkou a spoustou koktejlů z Cave baru. Fotky radši ani žádný nemám :D

7.6.

Výlet lodí na Comino - neobydlený ostrůvek mezi Maltou a ostrovem Gozo. Půldenní výlet začal v Mellieha Bay, kde jsme nastoupili na malou loď Hakuna Matata, která nás po vlnách dovezla až k ostrovu Comino, kde jsme z paluby mohli vidět všechny jeskyně a zátoky na ostrově. Comino je lákavé pro filmový průmysl, natáčely se tady filmy jako Troja nebo Hrabě Monte Christo. Z lodi jsme viděli Lovers' cave, Popeye's cave, Smuggler's caves, korálovou lagunu, zajeli jsme do přístavu Mgarr na Gozu a pak se vrátili na největší tahák téhle plavby - Blue Lagoon, kde jsme měli 3 hodiny rozchod.
V životě jsem neviděla takovou barvu moře. Neuvěřitelně průzračná voda, bílý písek, nebe bez mráčku a slunce. Zaplavali jsme si v krásně teplém moři, dali si svačinu a jeli zase zpátky na Maltu. Asi nemá cenu to tady dopodrobna popisovat, taková nádhera se musí vidět. Takže se pokochejte fotkama. (Fotky jsou neupravené, jen jsem změnila velikost.)

Hakuna Matata

St. Mary's Tower, kde se natáčel Monte Christo

Lovers' cave


Popeye's caveMy v Blue Lagoon

Rainbow slush


Po týdenním pobytu, kdy jsem většinu času trávila na slunci, jsem myslela, že namazat se opalovacím krémem s SPF 50 jednou za hodinu stačí. Nestačilo. Momentálně vypadám jak had svlíkající se z kůže :D

8.6.

Váleli jsme se u bazénu přikrytí ručníkem a léčili spáleniny, co víc říct :D Jo a viděli jsme kočičky! <3


9.6.

Udělali jsme si výlet do měst Bugibba, St. Paul a Qawra, kde jsme si dali několika hodinovou procházku se zastávkami v kavárnách a restauracích. Tyhle města jsou hodně populární mezi turisty a je to znát i na úrovni služeb a obchodů. Mellieha je mi ale sympatičtější, nikdo se vám tam nevtírá.
Měla jem nejlepší crepes s čerstvými jahodami a bílou čokoládou, narazili jsme i na arcade hall, kde jsme jak malý děti strávili 2 hodiny na Dance Dance Revolution a hraním stolního hokeje :D Foťák jsem si zapomněla v hotelu.

10.6.

Poslední den jsme strávili balením kufrů, nákupem suvenýrů a dárků pro lidi, co nám doma hlídali Pixela, a procházkami po městě. Rozloučili jsme se s Badass Burgers, kde jsme nechali poslední peníze, a kolem 8 večer jsme šli spát.
Ve 3 ráno si pro nás dojel letištní autobus a v 7 už jsme letěli zpátky do Eindhovenu.


Takhle vypadaly všechny stropy v chodbách hotelu
Návrat do reality byl krutý. Ve středu jsem už šla do práce, v sobotu jsem měla směnu. Chybí mi Malta!
Tohle byla fakt nejlepší dovolená. Užili jsme si každý den na 100%, ani tomu nemůžu uvěřit!
Určitě se sem chci jednou vrátit. A to nejen kvůli burgerům :D

10 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 2. Tak to jsem ráda, že vám to krásně vyšlo a že jste si to takhle parádně užili! :) Fotky máte krásné a zážitků plno, tak to má být. Btw ta předposlední fotka, ohromně vám to na ní sluší!
  s pozdravem Foxy Helena

  ReplyDelete
 3. Jsem nemožná. Z označení NC jsem udělala N a C. :D Děkuji za opravu.

  ReplyDelete
 4. Jůů, Adélko, krásně se to četlo! K Maltě jsem se vždycky stavěla pesimisticky, ani nevím proč, ale už ne. A vypadáte tam strašně spokojeně! <3

  ReplyDelete
 5. Krásné.. :) Super, že jste si to pořádně užili ;)

  ReplyDelete
 6. ty jeskyně miluju, nej! na Zakyntosu byly taky boží

  ReplyDelete
 7. To vypadá úžasně <3
  Spencie

  ReplyDelete
 8. story bazénom XDDDD
  a azur window! tyjo to by som si ani nevšimla kebyže to nenapíšeš že to tam bolo :D
  a nič si z toho nerob. Ja som pri mori ešte bez rodičov nebola a asi ani tak ľahko nepôjdem....

  ReplyDelete
 9. tyjo, zrovna asi dva odstavce, než jsi napsala o svatbě Daenerys, jsem si říkala, že ty názvy tam jsou úplně jak z GoT a že to vypadá, jako by se tam Martin inspiroval :)) jinak super dovolená, lehce závidím a píšu si Maltu na seznam destinací ;) nej fotka za mě rainbow slush :D

  ReplyDelete
 10. Už vím, kam pojedu příště na dovolenou :-D I když já jsem teda spíš na Sever...

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...